دسترسی شهروندان به اطلاعات شهرسازی

موثرترین راه مبارزه با فساد و تخلف در حوزه شهرسازی، فعال کردن نظارت همگانی از طریق فراهم کردن دسترسی عمومی به اطلاعات حوزه شهرسازی است. امروز یک‌شنبه (۹۷/۵/۷) یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی» با اجماع ۱۹ نفر حاضرین در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید. گام دیگری در تحقق سومین محور شهرداری تمام‌شیشه‌ای.

این طرح در جلسات کارشناسی مشترک میان کمیته شفافیت و کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تدوین شده است و شامل مفاد زیر است:

ماده ۱. شهرداری تهران مکلف است حداکثر ظرف دو ماه،  نسبت به برقراری دسترسی عمومی و برخط اقلام اطلاعاتی ذیل بر روی نقشه شهر تهران برای پلاک ثبتی‌‌هایی که از ابتدای فروردین ماه سال ۹۷ نسبت به تشکیل پرونده و اخذ پروانه اقدام کرده‌اند، اقدام نماید:

۱. مشخصات طرح تفصیلی شامل پهنه، کاربری، سطح اشغال و تعداد طبقات مجاز

۲. بر و کف شامل ابعاد باقیمانده اصلاحی

۳. عرض گذر مصوب ملاک عمل ملک

۴. کد ارتفاعی ملاک عمل

۵. نقشه‌های تاییدشده در هنگام اخذ پروانه و اخذ پایانکار: شامل نقشه‌های معماری به صورت خط پیرامونی که پروانه ساختمانی بر اساس آن صادر شده است و نقشه های نهایی که بر اساس آن ها پایان کار صادر میشود در قالب فایل  pdf. (در این نقشه‌ها فقط خط پیرامونی پلان‌های هر طبقه-بدون وجود جزییات طراحی داخلی-به همراه یک صفحه سایت پلان نمایش داده می‌شود.)

۶. فضای سبز: درقالب فرم‌های تشخیص باغات و بازدید درختان ملک که شامل وضعیت و تعداد درختان موجود در ملک، تصمیم شهرداری در خصوص قطع یا حفظ درختان موجود، تخلفات مالک در این خصوص و جریمه فضای سبز است.

۷. گزارشات: شامل تمام گزارشات و اخطاریه های ناظرین مختلف اعم از شهرداری (بهمراه گزارشات نواحی) و نظام مهندسی، ثبت شده در سامانه شهرسازی برای ملک مزبور در جریان ساخت

۸. سوابق و رای‌ها: شامل تمام رای‌های صادرشده در شورای معماری، کمیسیون ماده ۵،کمیسیون ماده ۱۰۰، کمیسیون ماده ۷ و کمیته نمای منطقه

۹. موارد اصلاح و اجرای رای، عوارض (شامل کلیه آیتم های عوارض صدور پروانه شامل جدول دقیق محاسبه، شیوه محاسبه و جزئیات نحوه پرداخت) و وضعیت فعلی پرونده

۱۰. نام مهندسین مرتبط شامل مجری ذیصلاح و مهندسین ناظر

ماده ۲. شهرداری تهران مکلف است حداکثر ظرف دو ماه از ابلاغ این مصوبه، اطلاعات تغییر  یا تثبیت کاربرد کلیه پرونده هایی را که از ابتدای سال ۱۳۹۷ به بعد عوارض تغییر کاربرد پرداخت نموده اند، به صورت برخط در دسترس عموم شهروندان قرار دهد.

ماده ۳.  شهرداری تهران مکلف است حداکثر ظرف دوماه از ابلاغ این مصوبه، نقشه های طرح تفصیلی شهر تهران را با لایه های پهنه و کاربری بصورت برخط در دسترس عموم شهروندان قرار دهد.

 

فایل پی‌دی‌اف طرح

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *