سومین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند

سومین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران روز یک‌شنبه (۹۶/۸/۱۴) به رياست بهاره آروين و با حضور نمايندگان معاونت مالي و اقتصادي و سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران و كارشناسان كميته برگزار شد.

در اين جلسه پیرو مصوبات جلسه پیش، در ابتدا سازمان فناوری اطلاعات طی گزارشی وضعیت راه اندازی سامانه قراردادها را ارائه نمود که در آن مشخص گردید این سامانه در مناطق ۲۲ گانه و ۴ واحد از ۴۴ واحد تابعه شهرداری تهران به طور کامل راه‌اندازی شده و اطلاعات قراردادهای این واحدها در این سامانه ثبت می‌‌شود. در ۸ واحد از ۴۴ واحد تابعه راه‌اندازی این سامانه پیشرفت خوبی داشته است اما هنوز به طور کامل راه‌اندازی نشده است. در باقی واحدهای تابعه هنوز هیچ اقدامی برای راه‌اندازی این سامانه انجام نشده است. همچنین قراردادهای مزایده، مشاوره، سرمایه‌گذاری و املاک در این سامانه ثبت نمی‌شود.

در گزارشی که در لحظه از سامانه قراردادها گرفته شد مشخص گردید از شروع آغازکار جناب آقای دکتر نجفی در تاریخ ۹۶/۶/۵ تعداد ۶۰ قرارداد بالای ۱ میلیارد تومان معادل ۱۴۸ میلیارد تومان، در آن‌دسته از واحدهای تابعه شهرداری که اطلاعات‌شان را در این سامانه ثبت می‌کنند، منعقد گردیده است.

در ادامه، نماینده معاونت مالی و اقتصادی در خصوص آیتم های قابل انتشار، پیشنهاد اولیه و دلایل توجیهی خود را مبنی بر انتشار تنها آمار قراردادهای منعقده فارغ از جزییات آن به اعضای کمیته ارائه نمودند. سپس جلسه کمیته تنها با حضور کارشناسان کمیته ادامه یافت که پس از بحث و گفت‌وگو تصمیمات ذیل اتخاذ شد:

۱- مقرر گردید در فاز اول طرح، اطلاعات قراردادهای بالای ۱ میلیارد تومان به اطلاع عموم مردم رسانده شود با این تبصره که به منظور اجتناب از شکسته شدن قراردادها به مجموعه‌ای از قراردادهای کمتر از یک میلیارد تومان، اطلاعات کلیه قراردادهای اشخاص حقیقی و حقوقی (صرف‌نظر از مبلغ قرارداد)، که در یک سال، مجموعا بیش از یک میلیارد تومان با زیرمجوعه‌های شهرداری تهران قرارداد داشته‌اند نیز به صورت عمومی منتشر شود.

۲- حداقل اطلاعاتی از یک قرارداد که انتشار و دسترسی عمومی به آن‌ها به منظور تحقق شفافیت و نظارت همگانی ضروری است، به شرح ذیل تعیین شد:
– موضوع قرارداد
– مبلغ نهایی قرارداد (به تفکیک نقد و غیرنقد)
– روش انتخاب پیمانکار ( مناقصه، استعلام بها، ترک تشریفات و …)
– نام کارفرما
– نام ناظر کارفرما
– تاریخ انعقاد قرارداد
– مدت قرارداد
– نام اعضای کمیسیون
– نام شرکت برنده قرارداد به همراه شماره ثبت اقتصادی و شناسه حقوقی شرکت
– نام امضا کننده قرارداد از طرف پیمانکار
– نام امضاکننده قرارداد از طرف کارفرما
– شرح خدمات قرارداد
– وضعیت قرارداد
– اطلاعات الحاقیه در صورت وجود (شامل موضوع، مدت و مبلغ الحاقیه)
– اطلاعات فسخ قرارداد در صورت وجود (دلیل و زمان فسخ قرارداد)

۳- مقرر شد رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در نامه‌ای به شهردار محترم تهران، ضمن اعلام حداقل مواردی از اطلاعات یک قرارداد که انتشار عمومی آن‌ها برای تحقق شفافیت و نظارت همگانی ضروری است، الزام تمام واحدهای تابعه شهرداری تهران به ثبت اطلاعات قراردادهای‌شان در سامانه قراردادها و نیز انتشار عمومی اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیاردتومان که در دوره جدید مدیریت شهری منعقد شده‌اند را از ایشان خواستار شوند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *