گزارش عملکرد شهرداری تمام شیشه‌ای ۲

با گذشت سه ماه از شروع به کار رسمی پنجمین دوره شورای شهر تهران و بنابر تعهد ارایه گزارش عملکرد طرح شهرداری شیشه‌ای در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، دومین گزارش از اقدامات انجام شده در راستای تحقق اهداف #شهرداری_تمام_شیشه_ای و میزان پیشرفت محورهای این طرح را ارایه می‌کنم. مهم‌ترین اقدمات انجام شده در سه ماه گذشته عبارتند از:

۱. تشکیل کمیته شفافیت و شهر هوشمند ذیل کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران به منظور پیگیری متمرکز و هدفمند شفافیت (https://t.me/baharvin/214). تاکنون پنج جلسه از این کمیته تشکیل شده است که شرح جلسات آن قبلا در گزارش‌های مربوط ارایه شده است (https://t.me/baharvin/222، https://t.me/baharvin/228)

۲. انتشار عمومی اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در دو جلسه متوالی در کمیته «شفافیت و شهر هوشمند» شورای اسلامی شهر تهران و با حضور نمایندگانی از معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران و نیز سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفت و حداقل مواردی از اطلاعات یک قرارداد که انتشار عمومی آن‌ها برای تحقق شفافیت و نظارت همگانی ضروری است، تعیین و طی نامه‌ای خطاب به جناب آقای دکتر نجفی، انتشار این اطلاعات از قراردادهای بالای یک میلیارد تومان که در دوره جدید مدیریت شهری منعقد شده‌اند، خواسته شد. ( https://t.me/baharvin/235) اخیرا شهردار محترم در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه یک سیما، زمان انتشار این اطلاعات را پایان آذر ماه اعلام کردند. (https://t.me/baharvin/235)

۳. از میان ۲۴ جلسه برگزار شده‌ی شورای اسلامی شهر تهران در سه ماه گذشته، ۲۳ جلسه به صورت علنی و تنها یک جلسه به دلیل بررسی نامه‌های محرمانه دریافت شده از برخی نهادهای نظارتی، به صورت غیرعلنی و برگزار شده است.

۴. پخش زنده اینترنتی تمام جلسات علنی شورا از سایت شورا (http://31.24.238.3:8095/shora-tv/index.html)

۵. قرائت اسامی آراء موافق و مخالف در جلسات شورای اسلامی شهر تهران به منظور برقراری امکان ثبت این آراء در صورت‌جلسات

۶. برقراری دسترسی عمومی به دستورجلسات و ضمائم آن‌ها در سایت شورای اسلامی شهر تهران (http://shora.tehran.ir/Default.aspx?tabid=1121) برقراری دسترسی عمومی به ضمائم دستور جلسات بر مبنای این ایده بنیادین طرح شهرداری شیشه‌ای انجام شده است که هر آن‌چه در دسترس شوراست، در دسترس همه شهروندان است. این دسترسی می‌تواند با فراهم کردن زمینه بررسی تخصصی دستور جلسات و ارایه گزارش‌های کارشناسی توسط متخصصان مربوطه به اعضای شورای شهر به غنی‌ شدن مباحث و گفت‌وگوها در صحن علنی شورا یاری رساند.

۷. برقراری دسترسی عمومی به آرشیو صوتی جلسات در سایت شورای اسلامی شهر تهران؛ از آن‌جایی‌که ممکن است شهروندان نتوانند همزمان با جلسات شورا و از طریق پخش زنده اینترنتی، در جریان مشروح مذاکرات شورا قرار گیرند، آرشیو صوتی جلسات شورا در کنار لینک پخش زنده جلسات بارگذاری شده است تا شهروندان بتوانند هر زمان که احساس نیاز کردند، به جزئیات مباحث شورا دسترسی یابند.

۸. تحقق اولین محور شهرداری تمام‌‌شیشه‌ای در قالب ثبت آراء موافق و مخالف به طرح‌ها و لوایح در صورت‌جلسات و برقراری دسترسی عمومی به این صورت‌جلسات و ضمائم آن‌ها
(http://shora.tehran.ir/Default.aspx?tabid=1122)
برقراری دسترسی عمومی به ضمائم صورت‌جلسات می‌تواند زمینه بررسی تخصصی خروجی‌های جلسات و نقد و ارزیابی کارشناسانه آن‌ها را فراهم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *